Jak napisać relację z meczu?
User Rating: / 3
niedziela, 10 kwietnia 2011 19:37

Zasady pisania relacji z meczów są ściśle określone i należy ich przestrzegać.

Na samym początku można wstawić grafikę z ikonką odpowiedniej grupy rozgrywkowej. Ikonki są dostępne na przycisku "Grafika" pod edytorem tekstu, w katalogu "logos". Wstawioną ikonkę należy odpowiednio sformatować: wyrównujemy do lewej, wstawiamy obramowanie o szerokości zero (należy wpisać 0, nie zostawiamy pola pustego), oraz odstęp od treści w pionie i poziomie po 5px. Ikonka powinna być wstawiona na samym początku, jako pierwsza.

Relację z meczu zaczynamy od podania, kto z kim grał oraz wyniku. Wynik podajemy ostateczny, a jeśli w meczu padła conajmniej jedna bramka, to w nawiasie także wynik do przerwy. Wszystko piszemy dużymi literami i formatujemy jako (Heading 4). Wynik piszemy z myślnikiem w środku (nie z dwukropkiem), między myślnikiem a wynikiem nie zostawiamy spacji. Przykład poprawnie napisanego akapitu poniżej:

POGOŃ OPOLE - POLONIA BRZEG 3-0 (2-0)

Następnie wypisujemy strzelców bramek wraz z minutami oraz wynikami w kolejności: wynik, minuta, strzelec. Jeżeli bramka padła z karnego lub była to bramka samobójcza, to zaznaczamy to w nawiasie po nazwisku strzelca. Jeżeli bramka padła w doliczonym czasie gry, to opisujemy go jak 45+3min. jeśli było to w pierwszej połowie, albo 90+2min., jeśli było to w drugiej połowie. Poszczególne bramki wpisujemy w kolejności ich wpadania, oddzielamy znacznikiem
(z klawiatury dostępny kombinacją klawiszy Shitf + Enter). Całość formatujemy jako (Heading 4). Tutaj nie piszemy już dużymi literami, ale normalnie, jak w tekście. Przykład poprawnie wpisanych strzelców bramek poniżej:

1-0 12min. Kowalski
2-0 33min. Nowak (samobójcza)
3-0 90+4min. Kowalski (karny)

Pod bramkami podajemy składy drużyn. Najpierw podajemy skład gospodarzy, potem gości. Jako nazwę podajemy skróconą nazwę drużyny (bez miejscowości), chyba, że drużyna nazwy nie ma, lub jest to nazwa pospolita typu LZS, KS, MKS. Nazwę drużyny pogrubiamy, następnie po dwukropku podajemy skład: zaczynamy od bramkarza (lub po przecinku bramkarzy, jeśli byli zmieniani), następnie myślnik, a po myślniku resztę składu oddzielaną przecinkami. Jeżeli w składzie jest dwóch lub więcej zawodników o tym samym nazwisku, to przed nazwiskiem dodajemy pierwszą literę imienia i kropkę. Jeżeli zawodnik w trakcie meczu został zmieniony, to po jego nazwisku podajemy w nawiasie minutę i nazwisko zawodnika, który go zmienił). Przykład poprawnego podania składów poniżej:

Pogoń: Kowalski - Nowak, Lato, Kamiński (56 Boniek), Szarmach, Buncol, Dziekanowski, Wójcicki, Rossi, Platini, Beckenbauer

Po podaniu składów drużyn piszemy właściwą relację z meczów. Należy pamiętać, aby relacja była bezstronna i obiektywna. Nie używamy w niej określeń "nasza drużyna", tylko drużyna gospodarzy lub drużyna gości, gdyż relację będą czytać sympatycy obu drużyn. Wszystkie wyniki w tekście podajemy z myślnikiem w środku, a nie dwukropkiem, a więc 1-0, 3-2, 2-5 (a nie 1:0, 3:2, 2:5). W nazwach drużyn nie używamy nazw sponsorów, nawet, jeśli są to oficjalne nazwy klubów. W razie wątpliwości używamy takiego nazewnictwa, jakie jest stosowane w serwisie (w tabelach oraz terminarzach). Nie wolno popełniać błędów ortograficznych, a także stylistycznych. Interpunkcja musi być poprawna, niedopuszczalne są błędy rzeczowe. Autor relacji bierze pełną odpowiedzialność za jej treść, może nawet zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za publikowanie treści niezgodnych z polskim prawem, zaś redakcja serwisu zastrzega sobie prawo do uznaniowego odrzucenia publikacji relacji, a także ingerencji w jej treść w celu poprawienia zawartych w niej błędów.

Chcę pisać relacje, od czego zacząć?

Jeżeli dotarłeś do tego miejsca, to z pewnością masz już założone konto. Jeśli nie masz, to załóż. To warunek konieczny. Bez konta redagowanie serwisu nie będzie możliwe. Jeśli chcesz mieć możliwość wysyłania relacji bezpośrednio na stronę, napisz do nas maila z prośbą o przydzielenie odpowiednich uprawnień. W mailu podaj swoje imię i nazwisko oraz grupę rozgrywką, którą chciałbyś się zająć. Zaznacz także, czy zgadzasz się na publikację swojego nazwiska pod swoimi artykułami. Jeśli nie chcesz, aby były one podpisane twoim nazwiskiem, będą one publikowane bez tych danych. W dalszym ciągu będziesz autorem publikacji, informacja ta nie będzie jednak dostępna publicznie.

Po naszej akceptacji do twojego konta zostaną przydzielone uprawnienia do edycji tekstów i będziesz mógł redagować swoje własne teksty.