LigaNetPl

Back Home
Mieszkanie do wynajęcia, 46m2, parter Zawadzkie tel. 500 098 980
User Rating: / 0
PoorBest 
Serwis - Obok boiska
piątek, 09 grudnia 2011 19:56

Czy zastanawialiście się kiedyś, która liga wzbudza największe zainteresowanie opolskich kibiców? Pokusiliśmy się o próbę odpowiedzi na to pytanie. Jako punkt wyjścia przyjęliśmy oglądalność poszczególnych stron naszego serwisu. Wyniki są nieco zaskakujące, choć czy na pewno? ....

Liderem rankingu i to dość mocno pozostawiającym inne grupy w tyle z wynikiem 3,85 okazała się V liga! To ta liga wzbudza największe emocje i gromadzi największą publikę. Zdawałoby się, że IV liga, a tym bardziej III, powinna ją wyprzedzić, tymczasem IV liga, w której opolskie drużyny wojują z rywalami katowickimi, jest na drugim miejscu, a III liga, w której nasze zespoły mogą się pokazać na arenie już krajowej, jest dopiero na piątym miejscu. Wychodzi na to, że sami skazujemy się na emocje we własnym gronie i chyba nie bardzo wierzymy w to, że możemy godnie zaprezentować się na szczeblu ciut wyższym niż wojewódzkim.

V liga to grupa, która skupia najlepsze opolskie drużyny rywalizujące jeszcze między sobą. Odpowiednik dawniejszej klasy okręgowej okazuje się być najchętniej oglądaną i komentowaną klasą rozgrywkową. Awans z tej ligi niekoniecznie, jak pokazuje ranking, dodaje prestiżu i zainteresowania. Zainteresowanie IV ligą jest podobne jak klasą W, która w rankingu zajęła trzecie miejsce z wynikiem niewiele mniejszym od IV ligi. Tuż za klasą W uplasowała się, i to kolejne zaskoczenie, I liga juniorów. Atrakcyjność IV ligi, klasy W oraz I ligi juniorów jest prawie taka sama, a tak wysoka pozycja I ligi juniorów zadaje kłam powszechnej opinii, że rozgrywki juniorów nie są ciekawe i nie zasługują na "poważne" traktowanie. Poziom atrakcyjności IV ligi wynosi 2,51, klasy W 2,44, a I ligi juniorów 2,38. Różnice są minimalne i dużo im brakuje do V ligi.

Czwarte miejsce w rankingu zajęła III liga z wynikiem 1,56 i tutaj widać już duży spadek zainteresowania. Na taki wynik spory wpływ ma zapewne fakt, że w lidze tej grają tylko dwie nasze drużyny, a sama ranga III ligi nie rekompensuje braku emocji związanych z występami drużyn, co do których opolski kibic nie czuje ani sympatii, ani antypatii.

Za III ligą uplasowała się klasa A, a tuż za nią B-klasa Olesno jako najlepsza grupa klasy B. Możemy gdybać, czy to przypadek, że ta grupa cieszy się największym zainteresowaniem spośród wszystkich bundeslig, albo czy jest coś na rzeczy, że Olesno przez długi czas pozostawało poza granicami województwa i mentalność jednak jakby inna. Tak czy inaczej B-klasa Olesno jako jedyna cieszy się zainteresowaniem przewyższającym średnie zainteresowanie piłką nożną w całym województwie.

Poniżej prezentujemy pełny ranking.

1. V liga - 3,85
2. IV liga - 2,51
3. Klasa W - 2,44
4. I liga juniorów - 2,38
5. III liga - 1,56
6. Klasa A - 1,45
7. Klasa B Olesno - 1,27

8. II liga juniorów - 0,99
9. Klasa B Nysa - 0,91
10. Klasa B Kluczbork - 0,75
11. I liga - 0,73
12. Klasa B Opole - 0,63
13. II liga - 0,62
14. Klasa B Kędzierzyn - 0,53
15. Klasa A juniorów Kluczbork - 0,50
16. Klasa A juniorów Prudnik - 0,45
17. Bundesliga - 0,43
18. Klasa B Prudnik - 0,42
19. Klasa B Głubczyce - 0,41
20. Klasa A juniorów Opole - 0,34
21. Klasa A juniorów Kędzierzyn - 0,29
22. Klasa A juniorów Strzelce - 0,27
23. Klasa A juniorów Nysa - 0,23
24. Klasa B Strzelce - 0,22

Ranking został sporządzony w oparciu o odwiedziny naszego serwisu w okresie wrzesień - listopad 2011, na podstawie analizy kilkuset tysięcy odsłon. W rankingu uwzględniono ilość wyświetleń poszczególnych stron w przeliczeniu na ilość drużyn znajdujących się na danej stronie (jedna odsłona na stronie V ligi ma taką samą wagę, jak dwie odsłony na stronie klasy W, ponieważ klasa W ma dwa razy tyle drużyn). Punktację następnie przeliczono w takim stosunku, żeby wartość "1" odpowiadała średniemu zainteresowaniu wszystkimi ligami. Wynik 3,85 V ligi można więc traktować tak, że liga ta cieszy się 3,85 raza większym zainteresowaniem niż średnie zainteresowanie wszystkimi ligami na Opolszczyźnie.

 

© 2022 LigaNetPl
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.
Mobile version by Mobile Joomla!